Z ręką na pulsie (#4): Gjendød, Lonely Star, Mount Eerie

Gjendød – Nedstigning
gjendod1
Nie zwykłem nikogo faworyzować ani dyskryminować ze względu na pochodzenie czy z jakichkolwiek innych powodów, bowiem to nazbyt niemądre, ale jak ktoś gra black metal i jest z Norwegii, to siłą rzeczy patrzę na niego inaczej. Jakby był predestynowany do wyrażania siebie poprzez tę właśnie muzykę. Na “Nedstigning” dostaję to, czego chcę, ale… niewiele więcej. Jeśli cokolwiek. Dodatkowy plus za nieśpiewanie po angielsku. Jak ktoś lubi takie granie, może sprawdzić (najlepiej “Utrydd Den” – skąd znam tę melodię?). A jak nie, to pewnie i tak nie dotrwa do końca.

Lonely Star – My Personal Heaven
lonely star
Płyta jakich setki. Zresztą jeśli ktoś słyszał dziesięć podobnych, to pewnie nic go nie zaskoczy. Ale może taki jest blackgaze. Zresztą czy to w czymś przeszkadza? Czy odbiera przyjemność płynącą ze słuchania? Nie wszyscy muszą być pionierami lub mieć rozpoznawalny po kilku sekundach styl. Poza tym za Lonely Star stoi kobieta, a to zawsze plus – i nie chodzi o żadną ciekawostkę – w tego typu graniu.

Mount Eerie – A Crow Looked at Me
mount eerie1
Co mam napisać? Tak jakoś… nie wypada. Sam nie wiem. Słyszałem jedną płytę Mount Eerie. Tę o burzumowym tytule. Nie podobała mi się. “A Crow Looked at Me”… szanuję. Pozostaję wprawdzie niewzruszony, ale wierzę, że to pozycja potrzebna. Przynajmniej autorowi, a to koniec końców najważniejsze. I że nie ma w niej odrobiny wyrachowania. Tak, bez wątpienia należy się szacunek. Szacunek i współczucie. Choć gdy idzie o same (folkowe) piosenki, są oczywiście naprawdę dobre.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s